Niyat Hayır, Akıbet Hayır…

Gayemiz Hz. Adem (A.S.)’dan günümüze kadar ulaşmış bütün dünya milletlerinin kullanmış oldukları, kendilerine has geleneksel tedavi usullerini öğrenmek ve bizden sonra gelecek olan nesillere aktarmaktır. Bu amaç doğrultusunda başta Osmanlı Tıbbı, Selçuklu Tıbbı, Yunan Tıbbı, Hint Tıbbı, Çin Tıbbı ve daha birçok kadim tıpla alakalı olan bilgi, belge ve uygulamaları araştırma, doğru olanı alma, eksik olanı doğrudan ayrılmadan tamamlamaya çalışma arzusundayız.

Çıktığımız bu yol çok uzun ve meşakkatlidir. Bunun bilincindeyiz. Bu uğurda, Anadolu’da yaşamış ve halen yaşamakta olan, kendi çapında halk hekimliği yapan, nesilleri tükenmeye yüz tutmuş dedelerimizin ve ninelerimizin tedaviye yönelik bilgi ve tecrübelerini kendi imkanlarımızla kayıt altına almaya çalıştık. Halende bu çalışmaya devam etmekteyiz. Bu çalışma bizlerden daha ziyade devletin üniversitelerinin yapması gereken bir çalışmadır. Maalesef şu ana kadar devlet eli ile yapılan böyle bir çalışma olmamıştır.

İşin en acı tarafı ise şudur ki; günümüze kadar kamu tarafından böyle bir çalışmanın yapılmaması bir yana bu uğurda kendi imkanları ile çalışmalar yapan gönül erlerinin de önü kesilmek istenmektedir.

Yapmış olduğumuz bu çalışmalar doğrultusunda gördüklerimizi özetleyecek olursak; bir yanık için hazırlanan bir karışımın binlerce yıllık bir geçmişi ve tecrübesinin olduğunu gördük.  Hastalıklarda önceliğin hastaya zarar vermeden sonuca nasıl gidileceğinin önemini gördük.  Umulur ki bir gün develet eli ile yapılan çalışmalar neticesinde bu kapalı kutular içerisinde kalmış önemli bilgiler gün yüzüne çıkarılarak aziz milletimizin hizmetine sunulur.

Eğitimci – Danışman : Yavuz ÇILGIN