[heading_box_sc animation=”rda_bounceInUp” margin_top=”0″ margin_bottom=”20″]

Gıdaların Mizacı

[/heading_box_sc]

Yeme ve İçme insanların sağlık ve hastalıklarını doğrudan etkileyen bir olgudur.

İnsan bedeninde daim bir madde değişimi söz konusudur. Bu değişimler; kandolaşımı, terleme, büyük abdest ve küçük abdest yoluyla meydana gelir. Bu değişimin tam manasıyla yerine getrilebilmesi için beslenme şarttır.

Beslenme, mizacın değişimine göre yapılmaması durumunda vücuda faydadan çok zarar vermesi söz konusudur.  Her varlığın bir mizacının olması nedeniyle Geleneksel Tıp’ta besin maddelerinin mizacı çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Gıdalarla oluşturulacak mizaca göre beslenme programları hastalıklara karşı bedenin yürüttüğü savaşta en önemli enstrümanların başında gelmektedir.

Hastalıkların tedavisinde destek olarak kullanılacak gıdalar, hem keyfiyet hem de etken maddeler göz önünde bulundurularak hazırlanmalı ve keyfiyete ağırlık verilmelidir.

ANTEP FISTIĞI:

Tabiatı: Kuru Sıcak

Etki Alanı: Kalp ve beyin, cinsel hevesin tetiklenmesi, balgam maddesi kaynaklı öksürüklerin giderilmesi, öd kesesi yollarının daralması veya tıkanmasında yardımcıdır. Hafızayı kuvvetlendirmede etkilidir.

AYÇİÇEĞİ (AY ÇEKİRDEĞİ)

Tabiatı: Kuru Sıcak

Etki alanı: Bedendeki şişlikleri alır, beyin ve karaciğerde etki gösterir. Soğuktan kaynaklı baş ve kas ağrılarını giderir. İdrar yollarındaki kumların atılmasında ve taşların ezilmesinde etkilidir.

BADEM:

Tabiatı: Nemli Sıcak

Etki Alanı: Beyin, Damar, Akciğer, Göz, Mide, Cilt

BÖĞÜRTLEN:

Tabiatı: Nemli Soğuk

Etki Alanı: Akciğer (Kuru öksürük, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, kansızlık,ağız yarası, kabızlık, idrar yolu iltihabı, idrardan kan gelme, yüksek tansiyon, kolestrol)

CEVİZ:

Tabiatı: Kuru Sıcak

Etki Alanaı: Beyin, börek, akciğer, cinsel organlar.

ÇAM FISTIĞI:

Tabiatı: Nemli Sıcak

Etki Alanı: Cinsel isteği artırır, kalp, akciğer ve böbreklerin kuvvetlenmesinde yardımcıdır. Özellikle merkezi sinir sistemini kuvvetlendirir.

DEVE SÜTÜ:

Tabiatı: Nemli sıcak

Etki Alanı: Akciğer ve beden içinde meydana gelen şişlikler.

DOMATES:

Tabiatı: Nemli Sıcak

Etki Alanı: Susuzluğun giderilmesi, terlemeyi durdurur, kanın ısısını düşürür, yüksek ateşi düşürür.

DUT:

Tabiatı: Nemli Sıcak

Etki Alanı:  Kan (kansızlık), yaşlılarda bağırsak, psikoloji, böbrek (romatizmal rahatsızlıklar)