Şifalı Taşlar Hakkında Bilimsel Gerçekler

Alternatif tedavi amacıyla kullanılan Şifalı taşlar, doğal şifa enerjisi için kullanılan bir alternatif tıp tekniğidir. Şifalı taşlar, vücudun negatif enerjisini çıkarıp, vücuda pozitif enerji aktararak hastalığı tedavi ettiği veya vücudu hastalığa karşı koruduğu söyleniyor.

Şifalı taşların gücü, geleneksel Asya felsefesinde, hayat enerjisinin girdapları olan yaşam enerjisi (chi veya qi) ve çakra kavramına dayanmaktadır. Şifalı taşlar, sık sık astroloji, kehanet, reenkarnasyon ve modern büyücülük gibi alanlarda uygulama alanı bulmuş, Atlantis (kayıp ülke), zeki dünya dışı yaşam ve inançlar bile bu uygulamaya dahil olmuştur. Alternatif tedavinin en ateşli savunucuları, şifalı taşların işe yaramaz olarak görme eğilimindedir.

Şifalı taşlar üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar, bu taşların pozitif, negatif veya terapötik hiç bir değerinin olmadığını ortaya koymuştur. Şifalı taşların kimyasal bileşimi ya da rengine göre bir hastalığı tedavi ettiği kötü kozmik enerji akımlarını engellendiği iddia edilmektedir. Fakat bilimsel düzeyde, hastalıklara kötü kozmik enerji akışının neden olduğuna dair hiç bir kanıt yoktur.

Bununla birlikte, şifalı taşlar sağlık kaplıcalarında çok popülerdir ve New Age sağlık kliniklerinde, sık sık masaj ve Reiki gibi ilgili uygulamaların içine dahil edilir. Rahat bir ortamda ek olarak kullanılan bu şifalı taşların değilde rahat bir ortamın fiziksel (veya ruhsal) iyileştirmeye katkı sağladığı bilinse de şifalı taşlarda psikolojik rahatlamaya katkı sağlayabilir..

Şifalı taşların bileşimini fosfat, bakır ve silikatlar oluşturur, kullanılan taşların içerdiği kimyasalların doğaüstü bir iyileştirici güç sağladığı mümkün olmadığı gibi, bu taşların içerdiği kimyasalların tıbbi açıdan faydası olduğu söylenemez. Kısacası şifalı taşlar, geleneksel Doğu felsefesinde ki bazı inançlarda görülen, evreni kuşatan ve görünmeyen bir şifa gücüne sahip yaşam enerjisi ile ara buluculuk yaptığı söylenen, put, totem gibi figürlerden biridir.

Şifalı taşların şifa güçleri ve sınıflandırılması, bu meslekle uğraşan şifacılar tarafından farklı farklı yorumlansa da, genel olarak. Ametist bağırsaklar için yararlı olduğu söylenir, yeşil Aventurin kalp rahatsızlıklarında yardımcı olur, sarı topaz zihinsel netlik sağlar. Menekşe ile kırmızı renkler vücudun yedi çakra noktaları ile ilişkilidir.

Bir şifalı taş şifacısı, bağırsak, genital, mide, göğüs, boğaz üzerine, alnına, kabaca başın yukarı bölgelerine, çakra noktaları ile uyumlu vücudunuzun çeşitli noktalarına şifalı taş veya kristaller koyabilir. Kullanılan taşlar ve bunların konumlandırmaları hasta tarafından bildirilen semptomlar için seçilebilir. Bu çakra felsefesine göre bu bölgelerdeki enerji dengesizlikleri giderilir ve hasta iyileşir. Bu tedavi yöntemi büyük ölçüde modern tıbbın uygulayıcıları tarafından reddedilecek bir kavramdır.

Kristal taşlar da, orta doğu kültürlerinde var olan muskayla aynı amaçla kullanılmaktadır. Muska, hastalık veya nazarı önlemek için kişinin üzerinde taşınması gerekiyorsa, şifalı taşların da kötü enerjiyi def etmek ve pozitif enerjiyi absorbe etmek amacıyla üzerinde taşınması veya yastık altına kullanımını gerektirir.

Daha çok tamamlayıcı ve alternatif tıp elementlerden biri olan şifalı taşlar, doğaüstü bir inanç sistemine dayanmakta gizemli ve açıklanamazdır. Şifalı taşların iyileştirici gücü olduğunun en ateşli savunucuları kolayca bu gücün ne olduğunu açıklamakta yetersizdir.

Şifalı taş taraftarları genellikle, tek amacı yılda milyonlarca insanın hayatını kurtarmak olan, örneğin, aşıların geliştirilmesi ve milyarlarca insan için yaşam kalitesini yükseltme başarısına rağmen, modern tıp hakkında nefretlerini veya hayal kırıklığını ifade etmektedirler. Şifalı taş taraftarları bugün çakra ve hayat-enerji alanların, modern tıpın algılama sınırları ötesinde olduklarını iddia etmektedir. Şifalı taşlar veya Kristallerle tedavinin kendisi düzensiz bir uygulamadır ve şifalı taş ve kristallerle iyileştirme sağladığını iddia eden şifacılar herhangi bir sertifika almak için temel biyoloji gibi herhangi bir bilgi sahibi olmaları gerekmez.

Bazı doktorlar sonuç olarak stres yönetimi için şifalı taş ve kristallerin terapötik olduğunu söylemekte, rahatlamaya neden olan bir terapi olarak görerek, sınırlı ölçüde şifalı taş ve kristallere tahammül etmektedir. Şifalı taşlarla şifa arayanlar yaşamı tehdit eden hastalıkları varsa meşru tedavi yöntemlerinden terk edecek herhangi bir telkine, inanca sürüklenmeme konusunda dikkatli olmalıdır.

Tarih boyunca süregelen rivayetlere göre, bazı taşların mistik şifa sunduğu düşünülmektedir. Bu taşlar takı halinde alışveriş amacıyla ticari yelpazede geniş bir yer almaktadır. Bu güzel değerli taşlar ve rivayetlere göre iyileştirici özellikleri

Akik Taşı

akikCanlılık veren enerjisiyle, tembelliği giderir. Sıkıntılı anlarda cesaretlendirir ve olumlu bakış açısı meydana getirir. Ağrıları giderici özelliği bulunduğu gibi cilt hastalıklarına karşı da iyi gelir.

Başarının taşıdır, iş adamları tarafından çok kullanılır çünkü, cesaretli ve kendinden emin olunmasına yardımcıdır.

Özellikle erkeksi bir enerjiye sahip olduğu için cinsel gücü güçlendirir. Kan akışını hızlandırır; o yüzden kalp hastaları için uygun değildir.

 

Ametist

ametistDoğal bir rahatlatıcıdır; en büyük özelliği uykusuzluk problemine iyi gelmesidir. Yatmadan önce bir süre ametist kristalini elinizde tutun ve sonra yastığınızın altına koyup uyuyun.

Göz hastalıklarına, alerjiye, baş ağrılarına ve kalp rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Vücuttaki fazla elektriği soğuran ametist taşı, rahatlık verir ve dinginlik sağlar.

Beyin gücünü de yükselttiği düşünülen ametist taşı, evde kullanıldığında kavga ve huzursuzluklardan arındırır ve huzurlu bir ortam sağlar.

 

AZURİT

azuritUzun süre araba kullanan ya da bilgisayar başında çalışmaktan dolayı gözleri yorulanlar için çok iyidir.

 

 

AKUAMARİN
akuamarinAkuamarinin sinirleri yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra düşüncenin berraklaşması ve yaratıcı gücün ortaya çıkmasında da büyük rolü vardır. Böbrek, karaciğer, dalak ve tiroid bezlerini kuvvetlendirir.

 

 

AMAZONİT

amazonitBeden ve ruh dünyaları arasında sürekliliği ve anlayışı sağlar. Kişinin yaşamına anlam katmasına, yaşamına değer vermesine yardım eder.

 

 

AVENTURİN

aventurinFiziksel gücü ve canlılığı artırır. Özellikle kalp sağlığı için olumlu etkileri olan bir taştır. Strese karşı kullanılabilir.

 

 

AYTAŞI

aytasiAytaşı kadınlar için çok faydalı bir taştır. Özellikle adet düzensizliklerine aytaşı çok iyi gelmektedir. Vücutta oluşan kramp ve bacak ağrılarını tedavi etmektedir. Duygusal olarak dengeleyici özelliği vardır.

 

 

AMBER

amberAstım ve bronşit gibi sorunu olanların, amber taşını kullanarak daha rahat oldukları söylenmektedir. Melankolik ruh haline karşı olarak çok iyi gelen bir taştır. Bademcik hastalığının iyileşmesine yardımcı olur. Vücutta bulunan olumsuz enerjileri uzaklaştırır.

 

 

ÇEROİT

ceroitKişinin kendine güveninin artmasını sağlar. Kişinin maddi ve manevi bağ ve bağımlılıklarından kurtararak ruhen özgürleşmesine yardımcı olur. Korkulardan kurtulmak için ametist ile birlikte kullanılılır. Kâbuslara karşı etkilidir.